Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej od 01 marca 2024r. realizuje projekt:

„Pomagamy – nie zwlekamy. Usługi asystenckie i wytchnieniowe w regionie wałbrzyskim”

 

Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, który jest współfinansowany  ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Priorytet 9 Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych  na Dolnym Śląsku
Działanie 9.1 Transformacja społeczna
Umowa o dofinansowanie projektu nr FEDS.09.01.-IP.02-0044/23-00

 

Okres realizacji projektu01.03.2024r. – 31.03.2026r.
Celem głównym projektu jest podniesienie szans na aktywizację zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które ze względu na stan zdrowia lub stan zdrowia członków swoich rodzin, są z tego wykluczone.
Projekt przewiduje zwiększenie, w okresie 24 miesięcy dostępności na obszarze powiatu wałbrzyskiego i Miasta Wałbrzycha – o co najmniej 11 miejsc świadczenia usług społecznych dla minimum 47 osób wykluczonych i ich rodzin, dotkniętych negatywnymi skutkami transformacji, w tym osób których bierność zawodowa wynika z konieczności opieki nad osobami zależnymi oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy poprzez wykorzystanie potencjału podmiotów ekonomii społecznej (PES).

 

Działania projektowe obejmą realizację:
  1. Rekrutację co najmniej 11 opiekunek i/lub asystentek, w tym spośród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  2. Szkolenie asystentów osób z niepełnosprawnościami oraz opiekunów osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w zakresie niezbędnym do świadczenia usług.
  3. Realizację diagnoz, dla co najmniej 47 osób ( diagnozy realizowane w sposób zindywidualizowany). 
  1. Usługi asystencji osobistej i opiekuńcze dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu świadczone przez co najmniej 11 asystentów i opiekunów dla min. 47 osób  w okresie 24 miesięcy.
Usługi będą budować i wspierać samodzielność odbiorców w miejscu zamieszkania, zapobiegać odizolowaniu osób od rodziny lub społeczności lokalnej, wspierać opiekunów faktycznych. W maksymalnym stopniu będą miały charakter towarzyszący zwiększający szanse na niezależne życie. Usługi z wykorzystaniem różnorodnych form samopomocy i animacji z udziałem organizacji pozarządowych i innych Podmiotów Ekonomii Społecznej w skali adekwatnej do możliwości i potencjału wspieranych osób, w tym wykorzystujące lokalny potencjał rekreacyjny i instytucjonalny.
  1. Prowadzenie kształcenia w trybie ciągłym przez specjalistów, w zakresach wynikających z potencjału oraz potrzeb kadr i opiekunów faktycznych (warsztaty stacjonarne). 

 

Rezultaty:
  1. Rozwój lokalnego systemu pomocy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zamieszkujących obszar objęty wsparciem z udziałem Podmiotów Ekonomii Społecznej.
System obejmie wsparcie w codziennym funkcjonowaniu dla osób w związku z Ich wiekiem, stanem zdrowia lub niepełnosprawnością.
Uwaga! – zgodnie z par.5 ust.6 pkt.10 Umowy o dofinansowanie projektu, Uczestnicy projektu mają możliwość pisemnego zgłaszania do Instytucji Pośredniczącej – Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, podejrzenia o niezgodności projektu lub działań Realizatora projektu/Partnerów z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006r. oraz Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012r.;

 

 

Osoba do kontaktu: Aleksandra Koziatek

 

Pokaż aktualności w projekcie

 

Całkowita wartość projektu 2 025 806,40 PLN
Finansowanie z funduszy Unii Europejskiej 1 418 064,48 PLN PLN